گفتار درمانی آیت

گفتار درمانی حرف ر

گفتار درمانی حرف ر | درمان مشکل تلفظ حرف ر

گفتار درمانی حرف ر : صدای ر یکی از پر بسامد ترین حروف در زبان فارسی است، با این حال خیلی از افراد نمی‌توانند صدای ر را به راحتی بیان کنند. گفتاردرمانگر میتواند به این افراد کمک‌کنه تا صدای ر را راحت تولید کنند. سن فردی که مشکل در تلفظ حرف ” ر” دارد بر زمان درمان تاثیر دارد. درمان مشکل تلفظ حرف ر ، در دوران کودکی آسانتر و نتیجه بخش تر خواهد بود تا بزرگسالی . در هرحال در هر سنی با مراجعه به گفتاردرمانی این مشکل بر طرف خواهد شد. برای درمان هم‌میتونید به کلینیک ها حضوری مراجعه کنید هم از خدمات آنلاین استفاده کنید.

در چه سنی کودک باید حرف “ر” را بدرستی تلفظ کند؟

کودکان طبیعی حداکثر تا ۵ سالگی باید واج “ر” را بدرستی تلفظ کند. در غیر این صورت می بایست اقدامات درمان مشکل تلفظ حرف را شروع کنید.

آیا آموزش ر در بزرگسالان نیز موثر است ؟

قطعا بله ، هرچه سن فرد بیشتر شود احتمال درمان خود به خودی کمتر خواهد بود و طول درمان بیشتر خواهد بود ولی با این وجود درمان قطعی است. ۵ راهکار درمان مشکل تلفظ حرف را در پایین انجام بدهید. قطعا از طریق یکی از راهکارها مشکل شما برطرف خواهد شد. لطفا در انجام تمرینات آموزش ر ، صبور باشید.

4 راهکار درمان مشکل تلفظ حرف ر

۵ راهکار آموزش ر در پایین آورده شده اند. ترتیب آنها براساس میزان اثربخشی است.  :

  1. مراجعه به مراکز گفتار درمانی
  2. جایگاه تولید حرف ر
  3. صدای مسلسل
  4. جارو زدن سقف دهان

۱- مراجعه به گفتاردرمانی:

آسیب شناسان گفتار و زبان ( گفتار درمانگر ) ، تنها متخصصانی هستند که برای ارزیابی و درمان اختلالات گفتار و زبان آموزش های دانشگاهی دیده اند. ما در گفتار درمانی آیت از بهترین گفتاردرمان های تهران بهره می بریم.

۲- جایگاه تولید حرف ر :

در این تصویر ، جایگاه تولید حرف “ر” در زبان فارسی می بینید.

تلفظ حرف ر

3-جارو زدن سقف دهان :

یکی دیگر از راهکارهای درمان تلفط حرف ر ، جارو زدن سقف دهان با زبان ! است. این تمرین سبب تقویت زبان برای آماده شدن تلفظ حرف “ر” می باشد.

از طریق نوک زبانتان سقف دهان خود را جارو بزنید.

در حال جارو زدن سقف دهان سعی کنید صدای ” ر” را تلفظ کنید

4-تلفظ صدای مسلسل :

صدای “د” را با فشار تولید کنید و بسمت صدای ر بروید  د د د د د ر ر ر

معجزه گفتار درمانی :

گفتار درمانی کودکان می توانند بصورت مستقیم و یا غیر مستقیم دنبال شود. تنها متخصص برای درمان اختلالات گفتار و زبان گفتار درمانگر می باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا