گفتار درمانی آیت

گفتار درمانی در منزل + آموزش و مشاوره رایگان

گفتار درمانی در منزل + آموزش و مشاوره

گفتار درمانی در منزل یعنی درمانگر برای ارزیابی و درمان به منزل شما مراجعه میکند و این روند برای افرادی که به هر دلیلی امکان حضور در کلینیک یا مطب را به صورت حضوری ندارند پیشنهاد میشود. و .. در این جا چند فعالیت جهت تشویق و آموزش حرف زدن کودک ۳ ساله و یا ۲ ساله که در منزل توسط والدین انجام می شود را با هم میخوانیم. این فعالیتها با تمرینات گفتار درمانی که توسط گفتار درمانگر انجام می شود متفاوت است و صرفا می توانند جنبه پیشگیری داشته باشند و نمی توان به تنهایی به عنوان درمان از آنها نام برد. گفتار درمانی یک رشته دانشگاهی و از زیر شاخه های علوم پزشکی می باشد. فارغ التحصیلان این رشته ( آسیب شناس گفتار و زبان ) تنها متخصصان جهت ارزیابی و تشخیص و درمان اختلالات گفتار و زبان هستند.

گفتار درمانی در منزل همچنین برای تمامی افرادی که از مشکلات گفتار و زبان رنج می برند انجام می‌شود. به خصوص افرادی که به هر دلیلی امکان حضور در کلینیک را ندارند، می‌توانند از خدمات گفتاردرمانی در منزل توسط گفتاردرمانگر استفاده نمایند. برخی دلایل مانند ترس کودک از محیط کلینیک یا مطب. داشتن یک‌فرزند نوزاد که رفت و آمد را برای والدین‌سخت میکند، مشکلات حرکتی و .‌‌‌..

فرم مشاوره گفتار درمانی در منزل


[quform id=”1″ name=”contact”]


در این مطلب می خواهیم در مورد آموزش گفتار درمانی در منزل ( روشهای تشویق و آموزش حرف زدن کودک ۳ ساله و ۲ ساله ) برای کودکان طبیعی صحبت کنیم .تمامی این روشها برای کودکانی است که گفتارشان تاخیر زیادی ندارد. اگر کودک شما تاخیر گفتاری زیادی داشته باشد صرفا اتکا کردن به این تمرینات اشتباه است. چرا که ممکن است تاخیر گفتاری کودک از نوعی باشد که حتما باید آسیب شناس گفتار و زبان ( گفتار درمانگر ) مداخله کند.

همچنین بخوانید : مراحل رشد طبیعی گفتار و زبان در کودکان

الگوی گفتاری مناسب به فرزندتان بدهید.

حرف زدن شما باید واضح و دارای جملاتی ساده باشد. هرچقدر گفتار شما واضح تر و ساده تر باشد ، فرزند شما بهتر متوجه صحبت های شما می شود و علاقه بیشتری به تکرار و استفاده از کلمات و جملات شما خواهد داشت. فرض کنید می خواهید یک زبان خارجی را یاد بگیرد ، اگر فردی که به شما آموزش می دهد بدون در نظر گرفتن توانایی شما شروع به استفاده از جملات طولانی با سرعتی بالا کند آیا شما از این فرد چیزی یاد خواهد گرفت؟

در مواقع لزوم از گفتار کودکانه استفاده کنید

از گفتار کودکانه فقط در مواقعی که نیاز دارید پیامتان را به فرزندتان منتقل کنید استفاده کنید. ( مواقعی که کودک درک کلمات بزرگسال را نداشت). الان وقت به به است . حالا بیا غذا بخوریم .

استفاده از گفتار کودکانه

همانطور که گفتیم از گفتار کودکانه فقط در مواقع لزوم و مواقعی که کودک درک کلمات بزرگسالان را نداشت باید استفاده کنیم. اگر بی دلیل و جهت جلب توجه از گفتار کودکانه استفاده کنیم . کودک کلمات جدید را یاد نمی گیرد و ممکن تشویق به این نوع حرف زدن بشود.

آلبومی از تصاویر بریده شده درست کنید

یکی دیگر از روشهای تشویق و آموزش حرف زدن کودک در منزل ساخت آلبوم تصاویر است. تصاویر مورد علاقه کودک و آشنا را ازکتاب مختلف ببرید و در یک آلبوم جمع کنید. در مورد تصاویر با هم صحبت کنید. تصاویر را طبقه بندی کنید. ( خوراکیها ، لوازم حمام ، حیوانات و.. ) . بعضی از مواقع عمدتا یک تصویر از طبقه دیگر را در جای طبقه اشتباه بگذارید ( تصویر حوله را میان تصاویر خوارکیها بگذارید) و در مورد اشتباه رخ داده شده صحبت کنید.بسیار مهم است که در ساخت این آلبوم کودک همراه با والدین مشارکت داشته باشد.

گفتار کودکتان را تکرار و بسط دهید.

بجای اینکه به فرزندتان بگویید ” نه جمله رو کامل بگو ” ، “دقیقا بگو چی میخوای ؟” ، “درست حرف بزن ” و.. آنچه را که از او می خواهید در گفتارش رعایت کند پس از او با لحنی طبیعی خودتان بگویید. با اینکار کلام او را بسط می دهید و به مرور کودکتان از شما یاد خواهد گرفت که جملات را کامل بگوید. آنچه کودکتان می گوبد را تکرار ، تکمیل و بسط دهید. وقتی فرزندتان می گوید سیب . شما بگویید : سیب ؟ سیب می خوای؟ من سیب دارم . می خوای بهت سیب بدم؟

گفتار درمانی در منزل

به فرزندتان کمک کنید تا درک کلمات پرسشی را بدست بیاورد

در اینجا ما بدنبال آموزش درک کلمات پرسشی هستیم و برای این مظور از شما می خواهیم که از طریق بازی هر از گاهی از کودکتان سوال بپرسید. سعی کنید سوالاتی را بپرسید که اطمینان دارید کودکتان می تواند پاسخ آن را بدهد و یا با کمی راهنمایی قادر به پاسخگویی است . می توانید آرام آرام ، سوالات سختتری بپرسید . سوالاتی که می پرسید باید متدوال ، پر کاربرد و مربوط به امور روزمره کودکتان باشد. در ابتدا می توانید از سوالات “بلی و خیر ” شروع کنید. از او بپرسید ” تو پسری؟ ” “تو بال داری؟”…

آیا این تمرینات را می توانیم آموزش گفتار درمانی در منزل بنامیم؟

خیر ؟ گفتار درمانی توسط آسیب شناس گفتار و زبان ( گفتار درمانگر ) انجام می شود و تمرینات گفتار درمانی آن می تواند بسیار متفاوت از این تمرینات باشد. روشهایی که تاکنون با عنوان گفتار درمانی کودک ۲ ساله مطرح کردیم روشهایی جهت تشویق و آموزش حرف زدن کودک طبیعی دو یا سه ساله است. گفتیم که الگویی گفتاری مناسب برای حرف زدن با فزرندتان فراهم کنید. گفتیم که برای گفتار درمانی کودک ۲ ساله بهتر است کلماتی که فرزندتان می گوید را تکرار ، تکمیل و بسط بدهید. تمرین عملی ساخت آلبوم تصاویر بریده شده را معرفی کردیم و گفتیم که باید تصاویر این آلبوم مورد علاقه و آشنا باشند. از شما خواستیم به کودکتان کمک کنید تا درک کلمات پرسشی را بدست بیاورد.

از کودکتان بخواهید که انتخاب کند.

سوالاتی بپرسید که فرزندتان باید انتخاب کند. سیب میخوای یا موز؟ پیراهن آبی می خوای یا سفید با قرمز؟

واژگانش را گسترش بدهید

از کلمات آشنا و کلماتی که درک آنها را دارد، استفاده کنید. آنها را گسترش بدهید .

مثال :گوش ، این گوشِ ، با گوش می شنویم ، من با گوشم حرفاتو می شنوم

برای کودکتان شعرهای ساده بخوانید

از شعرهاو اهنگهای ساده استفاده کنید و قافیه شعرها تکرار کنید.

کاربرد اشیا آشنا را به او آموزش دهید

اشیا آشنا را درکنار او قراردهیدوازبه او اسم ان اشیا وکاربرد آنها رو توضیح دهید.این توپه،من توپ روشوت میکنم.

اگر کودکتان متناسب با هم سالان خود حرف نمی زند زمان طلایی را از دست ندهید . سریعا به مطب گفتار درمانی و نزد آسیب شناسان گفتار و زبان ( گفتار درمانگر ) بروید. آسیب شناس گفتار و زبان تنها متخصص برای آموزش حرف زدن به کودک می باشد. آنها بهترین شیوه ممکن را برای حرف زدن نوزاد و یا کودک شما فراهم می کنند. گفتار درمانی کودکان می توانند بصورت مستقیم و یا غیر مستقیم دنبال شود.تنها متخصص برای درمان اختلالات گفتار و زبان و دیر حرف زدن گفتار درمانگر می باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا